Tükenmez Kalem

Tükenmez kalem; içindeki borucuktan özel ve koyu kıvamlı mürekkebin, ucundaki bilye sayesinde kağıda aktaran modern bir yazım aracıdır. Tükenmez kalemin kullanım alanı oldukça geniştir. Tükenmez kalem çeşitleri ise oldukça geniş bir yelpazededir. Tükenmez kalem renkli mürekkeplere sahiptir. Mavi, kırmızı, yeşil ve siyah renkte mürekkebe sahip olabilir. Tükenmez kaleme bu ismin verilmesinin nedeni üç kilometre uzunluğunda bir çizgi çizebilmesidir. Piyasadaki en kaliteli tükenmez kalem markalarının ürünlerini bulunduran www.kalemmarket.com web sitesini ziyaret edin ve çeşit çeşit, renk renk tükenmez kalemlere siz de sahip olun.
Tükenmez Kalemin Çalışma Prensibi Nedir?

Tükenmez kalem, mürekkep dolu, ince ve plastik bir tüpün ucuna monte edilen bir bilyeden oluşur. Bilye kalemin ucunda bulunan sokete oturur. Bilye yalnızca kağıt yüzeyinin üstüne mürekkebin akmasını sağlar. Tükenmez kalem kağıt üzerinde hareket ettikçe, bilye yuvası içinde döner. Böylece tüpten alınan mürekkep kağıt üzerine taşınır. Böylece tükenmez kalem işlevini yerine getirir. Tükenmez kalemin içindeki mürekkep kıvamlı bir biçimdedir. Bu mürekkebin içine boyama etkisini arttıran, koyulaştıran, kayganlaştıran ve parlaklaştıran maddeler eklenir. Eski zamanlarda kalemlerde tungsten karbür ve sentetik safir maddeleri kullanılıyordu fakat artık günümüzde tükenmez kalem bilyeleri genel olarak çelikten imal edilmektedir. Çapı yaklaşık olarak bir milimetre olan bu bilye, serbestçe dönebilecek şekilde bir yuva içine yerleştirilir, yuva içerisinden olan delikler mürekkebi bilyeye geçirir ve yuvanın öbür ucu, kağıda bastırıldığı ve hareket ettirildiği zaman mürekkep kartuştan aşağı inerek kağıda ulaşır. Mürekkebin aşırı akışını engellemek amacı ile bilye bir tampon görevi görür.

Eskiden mürekkebin kalemden akışı bir hayli sorun oluyordu. İlk etapta baskı mürekkepleri bu kalemlerde kullanılsa da bu çeşit mürekkebin çok kıvamlı olmadığı anlaşıldı. Yirmi yıl süren çalışmalardan sonra uygun mürekkep bulundu. İlk mürekkepler ağır jelatin şeklindeydi. Fakat günümüzde genellikle tükenmez kalemlerde yağda eriyen ve alkolde eriyen mürekkep olmak üzere iki çeşit farklı mürekkep kullanılıyor. Alkolde eriyen mürekkebe sahip tükenmez kalemlerin daha kaliteli olduğu söylenebilir.

Tükenmez Kalem Nasıl İcat Edildi?

Tükenmez kalemin bilinen anlamda ilk örneği 1880’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Amerikalı deri üreticisi John Loud hayvan derilerini işaretlemek amacı ile yuvarlak ve top uçlu bir kalem imal eder. Daha sonra John Loud bu kalemin patentini alır. Fakat kalemin üretilmesini sağlayamaz. Çünkü o dönemde fabrikasyon seri üretim mümkün olmamaktadır. Bunun yanı sıra hem uzun ömürlü hem de kalemin çıkış yerini tıkamayacak yoğunluğu olan bir mürekkep o yıllarda yoktu. Bu icattan yaklaşık elli yıl sonra 1935 yılında Macar Ladislas ve Georg Biro kardeşler, Loud’un kaleminin daha gelişmiş bir prototipini ürettiler. Bu tükenmez kalemin mürekkebi çok daha kullanışlı ve kaliteliydi. Biro kardeşler, 1943 yılında ürettikleri kalemin patentini Avrupa Patent Bürosu’ndan aldılar ve ilk ticari örnekler olan Biro Pen modellerini dizayn ettiler. Bundan sonra bu kalemlerin patenti İngiliz Hükümeti tarafından alındı ve Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmaya başlandı. Bu kalemin tercih edilmesinin sebebi uçak mürettabatının yüksek irtifalı basınç değişikliklerinde bile kullanılabilmesiydi. Dolma kalemler ise bu kadar yüksek basınçta genellikle mürekkep damlatma sorunu yaşıyordu.

Milton Reynolds adlı bir girişimci 1945 yılında tükenmez kalem icadını Amerika’ya tanıttı. O yıllarda ilk kez ortaya çıktığı için tükenmez kalemler çok pahalıydı ve bir tanesi on dolara satılmaktaydı.

1950 yılına gelindiğinde bir Fransız olan Marcel Bich tükenmez kalemlerin maliyetlerini büyük miktarda azalttı ve BIC markasını kurdu. BIC marka kalemler önce Avrupa’da yaklaşık on yıl sonra ise Amerika’da tanınmaya başladı.

Amerikalı bir işadamı, tükenmez kalemin icadını büyük buluş olarak lanse etti ve böylece tükenmez kalem Amerika pazarına açıldı. Tükenmez kalemin reklamı ise ‘su altında yazabilen ilk kalem’ olarak lanse edildi. Amerika’da beklenenden çok daha fazla ilgi gören tükenmezler o yıllarda 12.5 dolardan satışa çıkarıldı ve bir gün içinde tam 10 bin tane satıldı.

Tükenmez kalemlerin yaygın bir hale gelmesi ise 1958 yılında gerçekleşmiştir. O yılda BIC markası tarafından üretilen bu kalemler bir yıl içinde İngiltere’de 53 milyon adet satıldı. Yani neredeyse artık tüm ülke büyükten küçüğe tükenmez kalem kullanıyordu.

Sıralama seçin
Görünüm:
Toplam 274 ürün görüntüleniyor.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.